Külhoni Magyar Filmszemle



KÜLHONI MAGYAR FILMSZEMLE

 
 Helyszín:
 Uránia Nemzeti Filmszínház - Fábri terem
(Budapest, 1088 Budapest, Rákóczi út 21.)


Időpont:
2013. május 21. (kedd),
10-17 óráig 



10.00

Megnyitó

 

Az utolsó remény - Kossuth Amerikában (2x25’ perc)

 

A Debrecen Televízió filmje

(A filmvetítés előtt beszélgetés az alkotókkal)

 

„Az Önök dicső partjára nem azért jöttem, hogy boldog nyugalmat élvezzek, hanem hogy mint alázatos kérvényező, hazám nevében, mint szabadon választott politikai feje kérjem az Önök nagylelkű segítségét.” (Kossuth Lajos, 1851. december) 

 

  Reménnyel, lelkesedéssel a lelkében lépett Kossuth Lajos 1851. december 6-án New York partjainál, a függetlenség jelképének tartott Egyesült Államok földjére. Az akkori amerikai elnök, Millard Fillmore hívására érkezett. A magyar kormányzót a 19. század egyik legnagyobb államférfijának, az emberi szabadság elkötelezett élenjárójának tekintették. Kossuth Lajos 8 hónapos, amerikai körútjában Magyarország függetlenségének utolsó reményét, lehetőségét látta. Kossuth Lajos látogatásának emlékét máig sok amerikai településen őrzik. Az Egyesült Államokban töltött hónapjainak állít emléket a Debrecen Televízió kilencrészes dokumentumfilm-sorozata „Az utolsó remény„ – címmel - a Filmszemlén az első két részt tekinthetjük meg, s találkozhatunk az alkotókkal. Mit üzen nekünk, kései utódoknak Kossuth?

Rendező: Széles Tamás

Szerkesztő: Vojtkó Ferenc

 

11.00

Magyarnak lenni az Egyesült Államokban (67’)

(New York, Los Angeles)

 

Hasulyó János filmje

 

  A dokumentumfilm lényegesnek tartotta, hogy felhívja a figyelmet a nemzeti öntudat fontosságára és hogy újabb ezer évünk csak úgy lehet, ha ez a lételem ott van a szívekben. Nemzeti öntudat  nélkül nincs nemzet, csak morális válság. Erről és ehhez hasonló fontos témákról, mint például: ember és valódi közössége, örökérvényű elvek, nemzeteket megkülönböztető sajátosság, emberi és nemzeti tartás, összefogás  beszéltek  interjúalanyok. Az  Óhazától távol élő magyarok vajon miért tartják fontosnak a nemzeti öntudatot és a hagyományok ápolását? Erre kereste a riporter a választ. Az interjúalanyok között szerepel, többek között: Hules Endre hollywoodi filmproducer, Dán Károly, New York-i főkonzul, Bokor Balázs volt Los Angeles-i főkonzul, Matsik György, az Amerikai Magyar Napló főszerkesztője, Pándi Árpád, a New York-i cserkészcsapatok parancsnoka, Holla Ernő, a Magyar Szabadságharcos Világszövetség elnöke, a 34 éves elsőgenerációs amerikai Polyák Levente, Herczeg Imre 56-os katonaszökevény, Latkóczy Emese, az Amerikai Magyar Könyvtár igazgatója, Tóth István Zsolt vállalkozó, Papp László építész, Rózsa Ákos, a Kazincbarcikáról elszármazott operatőr. De kamera elé állt az éppen New Yorkban tartózkodó Egerszegi Krisztina is.
 


12.00

Rendületlenül - Márton Áron püspök portréja (’56 perc)

Xantus Gábor dokumentumfilmje

 

  A filmet Jakab Gábor pápai káplán, plébános forgatókönyve alapján Xantus Gábor forgatta az 1990-es évek elején, majd az újabb, levéltári kutatások nyomán feltárt adatokkal Xantus Áron operatőr-rendező társalkotói közreműködésével 2012-ben kiegészítette. A film néhány költői szépségű részlete művészfilmet ígér, miközben tulajdonképpen egy nagyon erős és jól összeválogatott anyagra épülő dokumentumfilm. Nem csak a ritkaság számba menő eredeti kép- és hangfelvétel miatt: már a film elején, majd mintegy a látottakat keretbe zárva a végén is magát Márton Áront halljuk, pátoszmentes, mély hitét kifejező szavait, mondatait. A filmben olyanok szólalnak meg s vallanak a főhősről, akik azóta már nincsenek az élők között: a püspök Anna nevű testvére Márton Áron hivatáskereséséről beszél, Csillag Pálné a csíksomlyói búcsú fehér lovának történetét idézi fel, Lakatos István mint a börtönévek utolsó élő tanúja a cellatársak és őrök viszonyulásáról mesél, Sztojka Ferenc a püspökkel való autózás emlékeit idézi, „kegyelmes úr”-nak nevezve Márton Áront: csupa olyan jó érzékkel jó időben felvett jelenet, ami ma már történelem. Mindezek az anyagok, amelyeket 1990 és 2012 között gyűjtött, válogatott és rendezett képi egységgé a Xantus Áron–Xantus Gábor szerzőpáros, kiegészülnek az időközben elhunyt László Gerő hangján szóló összekötő szöveggel és a megszólalók vallomásaival, valamint a Jakab Gábor által felolvasott Márton Áron-szövegekkel. Ezek együtt megrázó filmet alkotnak, múltidéző és jelenre figyelmeztető erővel hatnak.

 

13.00  

EL CAMINO (96’)

Birinyi József filmje

(A filmvetítés előtt beszélgetés a szereplőkkel és az alkotókkal)

 

  A magyar zarándokok Szent Jakab útját, El Camino-ját mutatják be egyéni látásmóddal az alkotók. A „Világ Oltárától”, Fatimától, Santiago de Compostelán keresztül a „Világ Végéig”, a kontinentális Európa egyik legnyugatibb pontjáig, „Finis Terráig” kísérik el kameráikkal a két zarándokot.

  Ember – ember, ember – Isten, ember – múlt, jelen és jövő, valamint ember és önmaga kapcsolatába enged betekinteni a film. Szakrális megtisztulást, erőpróbát, élmény utat, ízeket, hangulatokat, hangot és belső hangot, tradíciót, természeti és emberi csodákat, mítoszokat, XXI. századi templomokat láthatunk viszont a mozivásznon.

  Az El Camino, az út, állandó, de mindig más: rekkenő napsütés vagy zuhogó eső, az „Újvilág” felé nyújtózó óceán vihara várja az egymásba kapaszkodó portugál, spanyol, magyar zarándoktársakat, ismerőst és ismeretlent, a két barátot... 

  A néző egészen szubjektív aspektusból kísérheti végig a Szent Jakab utat. Átszellemülhet és átélheti a zarándokút minden kínját és örömét. Bebarangolhatja Alcobacát, és Batalhát, részesévé válhat a portugál történelem egyik legnagyobb legendájának, és ország teremtő csodájának. Megmártózhat a jelenést megélő kispásztorok korának máig ápolt hagyományaival. Ezt követően a Camino Tomaron, a portugál templomos lovagrend egykori székhelyén keresztül, Európa egyik legrégebbi egyetemének városába, Coimbraba visz, ahol magyar hercegek is tanultak.

  Az Atlanti-óceán mentén megtett rövid szakasz után a portugál kakaslegenda székhelyére, Barcelosba, majd Bragaba, a portugál Rómába kalauzolnak a zarándokok. Velük együtt kissé elhagyatott vidéken, Ponte de Limán át léphet Galíciába. Az utolsó száz kilométert, Spanyolország legzöldebb tartományán keresztül haladva, Santiagóba invitálja a nézőket. A film a portugál Camino legszebb és legérdekesebb legendáit, templomait, történelmi nevezetességeit mutatja be.

  Betekinthetünk a test és a lélek utazásába, az ottani emberek életébe, az út megpróbáltatásaiba. Zarándokszállások, olcsó motelek, és tűzoltó laktanyák áltat nyújtott „komfortjaiba” is belekóstolunk. A film a vallásos, a világi és a kultúra iránt nyitott emberek számára készül, bemutatva a legendás Camino nálunk kevésbé ismert vonatkozásait, az elkísért zarándok belső gondolatait.  

Zarándok-főszereplők: Dr. Tokaji Ferenc és Szabó Péter

Operatőr:    Barati Gábor, Birinyi József

Rendező-producer:     Birinyi József 


 

15.00-17.30

The PDSU code

(A PDSU médiatanszék hallgatóinak közös arculatfilmje)


 

A filmek vetítési sorrendben:

 

Vizsgafilm I.

A makói modell

rendező-operatőr:Antal Emőke
 

Vizsgafilm II.

Az én királyságom

rendező-operatőr: Schmidt Krisztina
 

Vizsgafilm III.

A fürdőháború

rendező-operatőr: Gergely Szilárd

Vizsgafilm IV.

Inkább szenvedjen az ember többet, de csak maradjon itthon.”

rendező-operatőr: Stranszki Timea

 

                                                               

MotorkerékPálosok

A PDSU médiatanszékének vizsgafilmje a Magyar Pálos Rend 2013. évi, a lengyelországi Jasna Górára, a rend központjába szervezett motoros zarándoklatáról

Operatőr:  Kincses János és Doszpod Mónika

Utómunka:   Doszpod Mónika

Rendező:   Stranszki Tímea

 

A mesterkurzus szakmai partnere a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesülete.


Belépőjegyek a helyszínen megvásárolhatóak.
A belépőjegy egész napra érvényes. Ára: 570 Ft.
 
Tiszteletbeli rektora, a zsűri elnöke:

Sára Sándor Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, a Nemzet Filmművésze



A mesterkurzus alkotásait bemutatja:

Mágori Józsefné országgyűlési képviselő

 

 

A díjak átadására a III. Magyar Világtalálkozó
Megnyitó ünnepsége keretében kerül sor 18 órától a Díszteremben