Helyszín


Balatonlelle

Balatonlelle a Balaton déli partjának egyik legősibb települése. A legrégibb magyar nyelvemlékben, a Tihanyi Apátság 1055. évi Alapító levelében már található utalás a Lelle területén lévő Szent Kelemen Bazilikára, mely a nagy Hadiút mellett állott. Központi fekvése miatt a település elszenvedte a tatár és a török dúlását, ám újra és újra benépesült.

A millennium évében, 1896-ban kezdték a balatonlellebudapestiek felfedezni a Balaton jótékony hatását. 1904-ben már fürdőegyesület alakult, mely meghatározó volt a település fejlődésére, kultúrtájjá téve azt. 1928-ban Lelle a szép "Villasor" kialakításának kelismeréseként "gyógyfürdő" minősítést kapott és a Balatonlelle nevet vehette fel. Ezt követően számtalan tudós, művész választotta pihenő-, alkotóhelyéül, s ez ma is így van.

1946 és 1948 között a Magyar Köztársaság elnökének rezidenciája is itt a Villasor centrumában volt. 1979-ben Balatonboglár és Balatonlelle egyesítésével a Boglárlelle nevet, majd 1986-ban városi rangot kapott a település. 1991 óta ismét önálló várossá vált.
Balatonlellén több mint két kilométernyi hosszú szabad strand várja a víz szerelmeseit. A sekély, lassan mélyülő tópart kedvelt a kisgyermekes családok körében. A szabadstrand szolgáltatásai a vízifoci, a tenisz- és strandröplabda pályák, az óriás csúszda, a vízibicikli és szörfkölcsönző, nagyon népszerűek a vendégek körében.

A szabad strand mellett a Napfény strand új, közvetlenül vízparton található élményfürdője teszi teljessé a szórakozási lehetőségeket. A fürdő gyermek és felnőtt élménymedencéje és úszómedencéje mellett, szaunákkal, gőzfürdővel, szoláriummal, masszázzsal várja a pihenni vágyókat. A medencék vize fűthető így hűvösebb időben is alkalmas a fürdőzésre. 2004 nyarára elkészült a fejlesztés következő lépéseként egy óriás hullámcsúszda is, mely a környék új szenzációja lett. 2003-ban a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kék zászlóval jutalmazta a balatonlellei strandok kiváló vízminőségét. 2004-ben pedig a Napfény strand elnyerte a Balaton legvirágosabb strandja címet.


Kulturális látnivalókban is bővelkedik a település. Itt található a déli part egyetlen vörös kőből emelt temploma, melyet Árkay Bertalan műépítész tervezett. Belső díszítése, egyedülálló festett üvegablakai, az oltár feletti mozaik és az itt őrzött festmények mind páratlan művészi értéket képviselnek.

Az 1700-as évek végén épült parasztház ad otthont a Kapoli Múzeumnak. A földszinten két állandó kiállítás keretében idősebb és ifjabb Kapoli Antal somogyi pásztor - faragómesterek, kiváló népművészek munkái, és Rodin tanítványának Ligeti Miklós szobrászművésznek alkotási tekinthetőek meg. A múzeum tetőtéri galériájában neves kortárs művészek időszakos kiállításaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Gróf Somssich Pongrácz afrikai trófeagyűjteményét mutatja be a 2000. nyarán nyílt Afrika Múzeumban. A számtalan kapitális trófeát felvonultató állandó kiállításban kultikus szobrok, eredeti használati tárgyak és Közép Afrika teljes élővilágát bemutató fotók és illusztrációk is helyet kaptak.

A balatonlellei nyár lüktető mediterrán hangulatú központja a 2004-ben felújított Szent István tér. Esténként több ezer ember gyűlik itt össze, hallgatva az amatőr együttesek koncertjeit a szökőkút körül, vagy éppen vásárlásra csábítja őket a térből kiinduló üzletsor, de népszerű színfoltjai a térnek a portrérajzolók is.
A gyerekek legnagyobb örömére a városban egész nyáron át működő cirkusz és vidámpark üzemel, melyek tartalmas kikapcsolódást nyújtanak kicsiknek, nagyoknak egyaránt.

Az állandó fesztiválok is mind emlékezetesebbé teszik a lellei nyarat: Balaton Boat Hajókiállítás, Júliális és halászléfőző verseny, Balatonlellei Borhét Fesztivál, Augusztus 20-i vízi felvonulás és tűzijáték, Regionális Kőttrétes Sütőverseny. És 2011 júliusától remélhetően immár a Magyar Világtalálkozók is évről évre visszatérő eseménysorozatai lesznek a balatonlellei programoknak.

 

A településhez tartozó Kishegy a szőlőművelésről híres. Itt található a szőlősgazdák védőszentjének Szent Donátnak a tiszteletére emelt barokk kápolna, vele szemben pedig az 1700-as években épült vincellér lakásból kialakított csárda várja a kirándulókat, melynek teraszáról festői panoráma tárul a vendégek szeme elé. A hegy lábánál a lovaglást kedvelőknek érdemes megállni. Az itt gondosan kialakított lovas pálya számtalan versenynek ad otthont, díjugrató és fogathajtó bajnokságokat tartanak itt.

Budapest felé indulva az M7-es útról leágazó bekötőúton lehet eljutni a szintén Balatonlelléhez tartozó Rádpusztára, ahol hamisítatlan magyaros hangulat és vendégfogadás várja az érkezőket- számos világtalálkozói program helyszíne.

A környék legszebb vendéglője és borospincéje található itt. Rádpusztán áll a XIII. században épült késő-román templom feltárt romja is, amely nyaranta zenés kamaraesteknek ad otthont.

Balatonlellén magas színvonalú szolgáltatások vehetőek igénybe. A szálláslehetőségek közül bárki lehetőségei szerint válogathat, a több csillagos hotelektől a magánszálláshelyekig. A vendéglők, éttermek, ételbárok, halászkertek pedig az ételek széles választékával várják a magyaros különlegességeket kedvelőket.

A város egész területén ingyenes a parkolás!



A város legfontosabb adatai:


Balatonlelle a Dél-Balaton közepén terül el. Az M7-es műútról Lellén keresztül lehet eljutni a megyeszékhelyre a 67-es főúton. Ez élénk forgalmat és közvetlen kapcsolatot jelent a megyeszékhellyel, egyben azt is jelenti, hogy a megyei központ itt éri el leghamarabb a Balaton partját, szolgálva a megye polgárainak pihenését, kikapcsolódását.

Ugyanakkor a 67-es út szállítmányozási szempontból is fontos útvonal.
Balatonlelle Somogy megye kis városa, de a mellette lévő másik két kisvárossal (Balatonboglár, Fonyód) együtt komoly idegenforgalmi vonzerő, mely a megye számára is hasznos.

A kiskapacitású ipari tevékenység szinte teljes elsorvadása, valamint a mezőgazdaság átalakulása következtében a településen a fő jövedelmi forrást az ingatlanok idegenforgalmi hasznosítása jelenti, mellyel Balatonlelle népességének (5110 fő, ebből aktív kereső 2324) 54,6%-a foglalkozik. Mezőgazdasággal és erdőgazdálkodással a lakosság 18,9%-a, míg ipari, építőipari tevékenységgel a lakosság 26,5%-a foglalkozik.
A városban új, korszerű felszereltségű (24+6 tantermes) általános iskola biztosítja a gyermekek magas színvonalú képzését, melyhez napközi otthonos konyha, étterem tartozik. Az óvodai ellátást ugyancsak átlagon felüli körülmények között szintén helyben vehető igénybe.
A művelődés és kultúra szintén fontos szerepet játszik a lellei polgárok körében. Ezt mutatja az is, hogy több mint 25 civil egyesület tevékenykedik a városban, jó néhány közülük nemzetközi sikerekkel is büszkélkedhet.

A település lélekszáma: 5200 fő (2007)